15.04.2021

Parkety představují v dnešní době jednu z nejlepších podlah pro náš interiér. Jsou z přírodního materiálu a jsou tedy ekologické. Jejich popularita byla ale na výsluní již v 70. a 80.letech minulého století, kdy si takovou podlahu mohli dopřát jen ti movitější. Současný trh nám nabízí široký výbeř nejrůznějších materiálů, které se hodí do interiérů a navíc si můžeme nechat i poradit od odborníků. Máme – li doma starou parketovou podlahu a chceme ji vyměnit nebo ji spíše opravit, můžeme se spolehnout na profesionálná rady a práci odborníků, kteří mají renovaci v popisu práce.

Renovace parket Praha

Parkety

Parketová podlaha je samozřejmě z masivního a kvalitního dřeva. Jde o ekologický materiál, který je velmi oblíbený nejen pro své pozitivní vlastnosti, ale také pro svou originální strukturu, dokonalost, pevnost a krásu. Navíc dřevo také nádherně voní a v bytě pak máme příjemné klima. Parkety představovali již v dobách našich předků velmi významý prvek při stavbě domu nebo zámku. Dokonalá mistrovská díla jsou opravdovými a dokonalými dominantami každé místnosti.

Spolehlivá a kvalitní práce, kam patří také renovace podlah

Pokud oslovíme profesionální firmu, která se renovací dřevěných podlah zabývá, máme jistotu, že podlaha bude dokonalá a přesně taková, jakou jsme si ji vysnili. Jejich výběr je samozřejmě na nás, můžeme tak učinit například podle referencí, na doporučení nebo jen podle svého úsudku. Firmy navíc mají k dispozici prakticky vše, co je k takové renovaci potřeba. Jestliže si tedy firmu objednáme, měl by nejdříve přijít technik firmy, aby zhodnotil stav podlahy, její poškození, následně navrhl postup renovace a může nám také řící, kolik taková renovace bude stát.

Renovace podlah

Renovace podlah nebo parket má několik etap. Je třeba nejdříve vyklidit místnost, abychom zjistili, jaké poškození má podlaha i pod nábytkem, ale zejména proto, abychom měli dostatek prostoru. Renovace parket rozhodně není na jedno odpoledna a tak bychom měli pčítat s tím, že místnost bude hotová třeba za dva nebo tři dny, podle rozsahu poškození.

Jako první etapa renovace podlah se musí provést broušení parket na hrubo. Jen tak docílíme odstranění veškerých nečistot, starého laku a nátěru nebo dokonce i menších škrábanců a rýh od domácích mazlíčků. Jakmile jsme v této fázi renovace hotovi, může epřistoupit k další. Tady musíme také zjistit, zda jednotlivé parketové dílce nevykazují velké mezery mezi sebou, jestli nejsou v některých místech dolíky a prohlubně. Pokud ano, postup renovace je takový, že se na podlahu nanese speciální podlahářský tmel, který může být nanesen jen na postižená místa nebo celoplošně. Jakmile bude tmel dostatečně suchý, můžeme se pustit opět do broušení, tentokrát do hladka. Podlaha pak bude mít vzhled nejen hladký, ale i jemný a přirozený.

Povrchová úprava

Povrchová úprava parketové podlahy, která patří do renovace podlah, se provádí na závěr celé renovace. Jde o povlak, který chrání podlahu před poškozením a zvyšuje trvanlivost dřeva. Lakování je nejběžnější a je potřeba podlahu lakovat v několika vrstvách. Olejový povlak i vosk rovněž zvyšuje odolnost podlahy a lépe podlahu před vlhkostí.