15.02.2022

Už jste slyšeli o celoročních mobilních domech? Jejich hlavní výhodou je bezpochyby to, že si ho mohou dovolit lidé s omezenými financemi, ale zároveň ho lze uzpůsobit i pro ty, kdo si potrpí jen na to nejlepší. Na druhou stranu v tomto případě platí pořekadlo, že nikdo není tak bohatý, aby si mohl dovolit kupovat levné věci.

 

Co tím máme na mysli? Když si pořizujete nový rodinný dům či víkendovou chatu, měli byste dbát hlavně na to, aby byl dům postaven z co nejkvalitnějších a certifikovaných materiálů. Tak si budete jistí, že se vám domov po pár letech nezačne rozpadat. Samozřejmě je důležitou součástí zařizování nového domu i výběr kvalitních elektrospotřebičů či výběr interiérových doplňků. Ale nezapomínejte na to, že vaši pozornost si zaslouží také okna.

CRP SERVICE

Více prostoru, světla a pohodlí

Právě okna tvoří jednu z nejdůležitějších částí domu. Zatímco oko je oknem do duše, okno je okem do našich domovů. A v současnosti jsou oblíbená především velká okna. Ne proto, aby každý mohl vidět, jak bydlíme, ale proto, že velká okna přinášejí do našich domovů více světla, prostoru, komfortu a pohodlí.

 

Obrovská okna se hodí nejenom ke klasickým zděným domům, dřevostavbám, ale také k celoročním mobilním domům. Když si takový mobilní dům necháte umístit do přírody, kde budete v obklopení luk a lesů, jistě nechcete celý rok koukat do zdi, ale naopak do přírody.

 

Hliníková okna vám vydrží dlouhá léta

Bohužel ale klasická dřevěná okna vyžadují pravidelnou renovaci a jsou i náročnější na domácí údržbu. Proto jsou čím dál oblíbenější okna hliníková. Ty patří mezi špičku na trhu a to hlavně díky tomu, že vám vydrží mnohem déle než okna dřevěná nebo plastová. Pokud se vám bude zdát investice do hliníku nákladnější, je zapotřebí si uvědomit, že se vám investice v budoucnu mnohonásobně vrátí.

Ničím nerušený výhled

Hliníkové dveře a okna sice působí a vypadají subtilně, ale zdání klame. Ve skutečnosti je hliník silnější a pevnější než jiné materiály. Díky tomu se mohou hliníková okna vyrábět jen s úzkými rámy, které nijak neruší výhled do zahrady. Zároveň úzké hliníkové rámy dveří a oken vytvářejí moderní a minimalistický vzhled. A co ocení majitelé celoročního mobilního domu nejvíce – opticky vám hliníková okna nebo dveře prostor nezmenší, ale naopak zvětší. Budete-li si to přát, mohou být rámy oken skryté úplně. Obdobné subtilnosti lze snadno dosáhnout i v rozích. Ty jsou řešeny buď strukturálně či stylem sklo na sklo. Místo nepraktického sloupu proto vznikne elegantní roh se začerněným přesahovým sklem. I z těchto důvodů se tato okna hodí především do novostaveb, nových celoročních mobilních domů, do funkcionalistického stylu, moderní a industriální architektury.

 

Mezi hlavní výhody hliníkových oken a dveří patří především:

 • čistý vzhled
 • prostornější interiér
 • světlý interiér
 • extrémně dlouhá životnost
 • elegance a moderní styl
 • jednoduchost
 • snadná údržba

 

Aby hliníková okna plnila svou funkci, musí být však orientována na správnou světovou stranu, tak, aby paprsky prosvítající skrz okno v zimě dostatečně prohřály a prosvětlily interiér.

 

Jak na údržbu hliníkových oken?

Aby vám hliníková okna v celoročním mobilním domu vydržela co nejdéle, je zapotřebí rámy pravidelně otírat a to nejlépe navlhčeným hadříkem nebo houbičkou a mýdlovou vodou. Obecně je také doporučováno jednou ročně provést údržbu, která spočívá v:

 • Promazání olejem – zkontrolujete funkčnost a promažete všechny pohyblivé části kování olejem na šicí stroje či vazelínou ve spreji
 • Kontrola těsnění – zkontrolujete odvodňovací otvory, těsnění a práh
 • Čištění – setřete prach z hliníkových profilů
 • Kontrola šroubů a vrutů – zkontrolujete, zda je vše řádně dotaženo a případně šrouby a vruty dotáhnete
 • Kontrola kování – zkontrolujte funkčnost kování; pokud se vám nebude cokoliv zdát, je zapotřebí kontaktovat odborníka, který vám případně kování vymění

 

Zároveň při čištění hliníkových rámů nikdy nepoužívejte hrubé čisticí prostředky, drátěnky ani organická rozpouštědla. Rovněž hliník nikdy nečistíme nasucho.