15.05.2022

Terasa může zútulnit a oživit celoroční mobilní dům. Navíc díky ní získáte luxusní zpevněný prostor, kde můžete odpočívat nebo pořádat posezení s přáteli. A pokud máte u svého mobilního domu i bazén, můžete si nechat vyrobit stejný povrch také u bazénu. Vše tak bude sjednocené. Z ekologického, ale také z optického hlediska jsou dřevěné terasy nepřekonatelné. Dřevo je estetický materiál a do zahrady se vždycky hodí. Působí útulným dojmem.

Atypická terasa? Není problém

Přemýšlíte, že by vaše terasa měla být originální? Obraťte se na odborníky, kteří vám navrhnout terasu přesně podle vašich představ. Bude zajímavá a pokud si to budete přát, tak také atypická. Je to jen na vás. Vybrat si můžete z několika různých druhů dřeva. Pokud jste spíše konzervativnější, vyberete si z evropských druhů. Jestliže máte raději exotiku, sáhněte po exotickém dřevě. Kvalita bude vždy stoprocentní, ať už si vyberete sibiřský modřín, finskou borovici nebo třeba exotickou dřevinu Massaraduba.

Terasy Jelínek

Materiály jsou odolné

 

Všechny používané druhy dřeva jsou odolné vůči povětrnostním vlivům. Bez problémů si poradí s deštěm nebo zimními mrazíky. Důležité je, aby byla podlaha kvalitně provětrávána. Z toho důvodu se dřevěné terasy montují na speciální rošty. Ty jsou vždy vyrobené ze stejného druhu dřeva jako terasová prkna. Díky roštům nedochází k přímému styku podkladu se dřevem. Prkna tak mohou dostatečně dýchat.

 

Jak se terasa montuje

 

Dřevěné terasy lze upevnit dvěma způsoby. Nejčastějším způsobem montáže terasových prken je použití nerezových vrutů. Kromě toho se však používají také takzvané clipy. Těmi se jednotlivá prkna spojují. V obou případech se jednotlivá prkna nepokládají těsně vedle sebe. Naopak se mezi nimi nechávají drobné mezery. Za jedno je to efektivní, ale hlavně to umožňuje organickému materiálu, kterým dřevo je, pracovat.

 

Podlahu je třeba udržovat

 

Dřeviny jsou sice poměrně odolné, ale změny teplot, vlhko i slunce se na nich pochopitelně po nějaké době podepíší. Z toho důvodu je vhodné terasu alespoň dvakrát do roka důkladně vyčistit tlakovým čističem. Ten z prken dostane nežádoucí nečistoty. Poté je však nutné povrch ještě ošetřit speciálním olejem. Olej nejen oživí barvu, ale hlavně funguje jako ochrana před UV zářením a průnikem vody do dřeva.

 

Vzhledem k tomu, že po nějakém čase prkna zešednou a mohou popraskat, je občas potřeba i celková renovace. Tu by měl provádět proškolený technik, který nejprve zhodnotí stav terasy a potom navhrne řešení.  Někdy stačí opravdu jen kvalitně dřevo umýt a ošetřit, jindy je zapotřebí některá prkna, vruty nebo rošty vyměnit. V každém případě renovací docílíte toho, že terasa u vašeho mobilního domu bude sloužit mnohem déle.