19.07.2023

Mobilní domy jsou v posledních letech opravdu velkým trendem. Lidé si je pořizují jako alternativu ke klasickým domů z mnoha důvodů. Jedním z nich je samozřejmě jejich nízká cena a možnosti si je dotvořit k obrazu svému. Často se mobilní domy využívají také jako chaty nebo chalupy a mnozí je již využívají také jako objekty ke krátkodobému pronájmu. Kde se však mobilheimy vzaly? Jak vznikly?

Celoroční mobilní domy

Cesta z Ameriky

Pokud se chceme podívat na počátek mobilních domů, musíme se vydat do Spojených států v době čtyřicátých a padesátých let. V tu dobu bylo zcela běžné, že se tamější obyvatelé často stěhovali za prací. Z toho důvodu přemýšleli nad tím, jak se odstěhovat a přitom zůstat stále doma. Ve svém domě, na který jsou zvyklí.

 

Velká města sice na svých periferiích začala vytvářet místa s přípojkami, ale žít v karavanu není komfortní ani pohodlné. Ne na dlouhou dobu. Karavany jsou vhodné spíše na dovolenou. Ale proč nespojit výhody karavanu a nespojit je s klasickým bydlením. A právě tak začaly vznikat první mobilní domy.

 

Zhruba ve stejnou dobu jako ve Spojených státech amerických se začaly mobilní domy objevovat také v Anglii. Odtud se pak začaly šířit také do Holandska. Nejprve je využívali holandští dělníci, později je tamní obyvatelé začali používat také k rekreaci. Postupně se samozřejmě mobilheimy rozšířily po celé Evropě. Někteří lidé si je oblíbili z toho důvodu, že z pojízdných domů se nemusí platit daně. To se líbilo zejména tam, kde jsou daně z nemovitostí opravdu vysoké.

 

Začátek mobilheimů v Čechách

Mobilní domy se samozřejmě postupem času dostaly také do České republiky. Z počátku je zde lidé využívali právě jako rekreační objekty. Bylo to ideální řešení zejména pro majitele pozemků, na kterých nelze stavět. Mobilní domy se tak objevovaly například v horských oblastech, záplavových oblastech nebo tam, kde je vyšší stupeň ochrany přírody.

 

Mobilní domy jako celoroční bydlení

Před nedávnou dobou se staly mobilní domy také alternativou ke klasickému bydlení. Mohly za to samozřejmě rostoucí ceny nemovitostí. V současné době je to jedna z variant pro osoby, které nedosáhnou na hypotéku a přesto touží po vlastním bydlení.

 

Zájmu o celoroční mobilní domy samozřejmě využili výrobci, kteří začali nabízet nejrůznější typy mobilních domů různých velikostí. Kromě toho také přizpůsobily vzhled. V dnešní době tak již mobilní domy nepřipomínají karavany, ale spíše klasické zděné domy. Často se k nim přistavují terasy nebo verandy. Běžně se spojuje více modulů a dokonce existují i mobilní domy s podkrovím. Možností je opravdu mnoho.

 

Je možné si koupit bazarový

Stejně tak jako si můžete pořídit starý zděný dům a rekonstruovat si ho k obrazu svému, lze si pořídit také mobilheim z druhé ruky. Bazarový mobilní dům nestojí mnoho a vy si ho můžete přetvořit dle svých přání.

 

Ideální je bazarový dům vždy zaizolovat a případně také vyměnit rozvody vody a odpadů. Vhodné je pořídit si také kvalitní moderní okna a dveře. Pokud chcete mít co nejnižší náklady na bydlení, pak je vhodné pořídit si solární panely a umístit je na střechu. Docílíte tak toho, že ušetříte za elektřinu, jelikož si ji budete vyrábět ze slunečního záření.