15.04.2024

Chcete si pořídit bydlení, které vás nevyjde draho a uvažujete o tom, že si pořídíte celoroční mobilní dům? Pak pro vás máme také rady, jak ušetřit při nákupu oken. Samozřejmě tak, aby byla okna stále kvalitní a odváděla vám dobrou službu. Je asi jasné, že ekonomicky nejlépe vycházejí plastová okna. Jejich výhoda tkví nejen v ceně, ale také v tom, že jsou takřka bezúdržbová. To se o klasických dřevěných oknech říci nedá. Hliníková okna jsou zase drahá, a tak se v případě, že chcete ušetřit příliš nehodí.

Celoroční mobilní domy

Přemýšlejte již dopředu

Pokud plánujete pořízení staršího mobilního domu a jeho rekonstrukci, je dobré o oknech uvažovat už dopředu. Nejlevněji vyjdou vždy okna, která jsou v těch nejpoužívanějších rozměrech. Taková okna totiž můžete bez problémů koupit ze skladových zásob. Nezapomeňte také přemýšlet nad světovými stranami. Na jižní stranu je vždy lepší pořídit větší okna než na severní stranu, kde je chladněji.

 

Na čem všem je možné ušetřit

Čím menší okna si vyberete, tím budou pochopitelně levnější. Velikost samozřejmě ovlivňuje cenu. Ušetřit však lze také na počtu a rozvržení jednotlivých křídel okna. Jestliže chcete větší okno dvoukřídlé, pak vás levněji vyjde pokud bude dělené na poloviny a uprostřed bude štulp místo sloupku.

 

Jestliže se chcete dostat na opravdu nízkou cenu, pak ušetříte také na barvě. Nejlevnější jsou plastová okna, která jsou oboustranně bílá. Za jednostranný dekor bývá příplatek asi 20 % a za oboustranný je to obvykle asi 38 %. Cenu ovlivňuje také otevírání oken. Pokud tedy některá okna nepotřebujete otevírat a snadno jdou umýt i z venku, můžete zvolit fixní okna. Jejich cena je nižší díky absenci kování.

 

Pořizujete si mobilní dům jen jako letní sídlo nebo ho plánujete pronajímat jen sezónně? Pak můžete při výběru oken ušetřit také na sklech. V případě, že budete prostory využívat jen v teplém období roku, bude stačit zvolit dvojité zasklení. To je samozřejmě levnější než trojité.

 

Další věcí, na které lze ušetřit je typ profilu. Nicméně okna si běžně pořizujeme na poměrně dlouhou dobu, takže je vhodné, aby byl profil alespoň pětikomorový a stavební hloubka je vhodná 80 milimetrů, a to kvůli statické pevnosti. Výraznou úsporou je pochopitelně také, pokud si okna namontujete sami. Jestliže však máte obavy, že to nezvládnete správně, pak si raději zaplaťte za odbornou montáž. Budete tak mít jistotu, že okna budou namontovaná správně a budou plnit veškeré své funkce.