15.06.2022

Poměrně nízká pořizovací cena. Nádech romantiky. Svoboda a vlastní bydlení. To jsou klady mobilních domů. Získání hypotéky však tuto romantickou a přívětivou idylku trochu komplikuje. Ale nic není nemožné. Stačí zařídit několik věcí a zanedlouho můžete bydlet ve svém vysněném mobilheimu.

Časy se mění

V minulosti nebylo jednoduché získat hypotéku na pořízení mobilního domu. Je to zcela pochopitelné. Mobilní domy neměly čísla popisné. Navíc mobilní domy nebývají pevné spojené se zemí a nejsou tím pádem zapsané do katastru nemovitostí.  Banky proto nechtěly vydávat finance na takové objekty.

 

Časy se však změnily. A banky jsou benevolentnější než dříve. Alespoň některé. V dnešní době již tedy není problém získat na mobilní dům hypotéku. Banka však potřebuje alespoň nějaké jistoty a tak hodnotí kvalitu použitých materiálů, ale také trvanlivost mobilheimu. V neposlední řadě pak vaší finanční stabilitu.

Celoroční mobilní domy

Co budete potřebovat?

Pokud se rozhodnete požádat o hypotéku, musíte předložit alespoň dva doklady totožnosti a také musíte prokázat své příjmy. Dále bude potřeba kupní smlouva, případně faktura o koupi mobilního domu a dokumenty o pozemku, kde bude stát. Banka bude požadovat také odhad ceny nemovitosti a pravděpodobně vás požádá také o doklady o výdajích vaší domácnosti.

 

Myslete na to, že pokud chcete hypotéku, musí být mobilní dům pevně ukotvený v zemi. K tomu se váží právě dokumenty o pozemku. Ten můžete mít vlastní nebo pronajatý. Případně si ho budete kupovat společně s mobilním domem. Pokud máte vlastní pozemek, banka bude potřebovat list . V případě nájmu nájemní smlouvu a souhlas majitele s umístěním mobilheimu.

 

Pokud si budete pozemek teprve pořizovat, je to zvláštní situace. V takovém případě pravděpodobně budete žádat o peníze také na něj. Banka pak bude žádat o stavební povolení a územní plán, na kterém je daný účel pozemku.

 

Budete muset ručit

Připravte se na to, že budete muset ručit jinou nemovitostí v dostatečné hodnotě, případně pozemkem, na kterém bude mobilheim stát. Určitě nepřipadá v úvahu, abyste ručili mobilním domem. To pravděpodobně nedovolí žádná banka. Ani taková, která je benevolentní k tomu, že váš mobilheim nebude mít číslo popisné.